Kaplica kontemplacyjna Ku pamięci ofiar wysiedleń i wywózek.
Ostatnia część opowieści o historii, nie znajduje się w domu, ale w jego obejściu. Wychodząc drzwiami frontowymi w lewym rogu działki ujrzymy kawałek kamiennego zabudowania. Kiedy podejdziemy bliżej naszym oczom ukaże się fragment prawdziwego torowiska i mury kapliczki ukształtowane w formę bramy wjazdowej do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Pod murem znajdziemy postaci umęczonych więźniów obozu aut. Gabriela Szyrszenia, a przy torach porzucone przedmioty codziennego użytku – walizki,, buty, kapelusze itp. – utrwalone w stalowych rzeźbach autorstwa Dariusza Guńki. Ten sam artysta wykonał wizerunek Chrystusa Frasobliwego w centralnej części kapliczki. Umęczony Jezus zdaje się zamartwiać nad niedolą nieszczęśników, których te tory wywiodły z domów, ojczyzn, rodzin, na wojnę, wygnanie, niewolniczą pracę, a także na mękę i śmierć.
To kolejny obraz o bardzo silnym ładunku emocjonalnym, zachęcający do refleksji nad przeszłością i przyszłością. Do myśli i modlitwy za tych, którzy z powodu uprzedzeń i nienawiści stracili tak wiele, ale i o tych którzy zapłacili najwyższą cenę żeby zostawić nam lepszy świat, w którym będziemy mogli być wolnymi ludźmi, a nie poddanymi.
Przyjedź do nas
Gdy już znamy się lepiej i wiesz, że CamPetrus to miejsce dla Ciebie, sprawdź naszą ofertę noclegową.